DECO Caster · Heavy Duty
Caster Part Number 2I548024F
Legacy DECO industrial caster, still supplied by Douglas Equipment from our Miami warehouse. Find the spec below — call (305) 888-3700 with the number for current pricing, availability, and the modern Colson equivalent if needed.
Specification
| Wheel diameter | 4" |
|---|---|
| Tread width | 2" |
| Load capacity | 300 |
| Wheel material | Performa Rubber (Conductive Flat ) |
| Optional bearings | Bronze, Delrin, Ball |
| Load height | 5-5/8" |
| Swivel radius | 3-5/8 |
| Weight (lbs) | 7-1/4 |
| Series | Heavy Duty (DECO legacy) |
Other variants of this part
This part number appears with the following alternate configurations in the legacy DECO catalog:
| Wheel diameter | Tread width | Load capacity | Wheel material | Optional bearings | Load height | Swivel radius | Weight (lbs) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4" | 2" | 350 | Performa Rubber (Flat Black) | Bronze, Delrin, Ball | 5-5/8" | 3-5/8 | 7-1/4 |
| 4" | 2" | 300 | Performa Rubber (Conductive Flat ) | Bronze, Delrin, Ball | 5-5/8" | 3-15/32" | 7-1/4 |
| 4" | 2" | 350 | Performa Rubber (Flat Black) | Bronze, Delrin, Ball | 5-5/8" | 3-15/32" | 7-1/4 |
Related Heavy Duty part numbers
Browse other casters in the same DECO series: