DECO Caster · Medium Duty
Caster Part Number D-E440703B
Legacy DECO industrial caster, still supplied by Douglas Equipment from our Miami warehouse. Find the spec below — call (305) 888-3700 with the number for current pricing, availability, and the modern Colson equivalent if needed.
Specification
| Wheel diameter | 3-1/2" |
|---|---|
| Tread width | 1-5/16" |
| Load capacity | 210 |
| Wheel material | Performa Rubber (Conductive Round) |
| Wheel bearing | Ball |
| Load height | 4-13/16" |
| Swivel radius | 3-1/16" |
| Weight (lbs) | 2-1/4 |
| Series | Medium Duty (DECO legacy) |
Other variants of this part
This part number appears with the following alternate configurations in the legacy DECO catalog:
| Wheel diameter | Tread width | Load capacity | Wheel material | Wheel bearing | Load height | Swivel radius | Weight (lbs) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 3-1/2" | 1-1/4" | 225 | Performa Rubber (Conductive Flat) | Ball | 4-9/16" | 3-1/16" | 2-1/4 |