DECO Caster · Medium Duty
Caster Part Number E94503B
Legacy DECO industrial caster, still supplied by Douglas Equipment from our Miami warehouse. Find the spec below — call (305) 888-3700 with the number for current pricing, availability, and the modern Colson equivalent if needed.
Specification
| Wheel diameter | 3-1/2" |
|---|---|
| Tread width | 1-1/4" |
| Load capacity | 250 |
| Wheel material | Polyurethane Hi-Tech |
| Wheel bearing | Ball |
| Load height | 4-9/16" |
| Swivel radius | 3-1/16" |
| Weight (lbs) | 1-3/4 |
| Series | Medium Duty (DECO legacy) |