DECO Caster · Medium Duty
Caster Part Number I09415C
Legacy DECO industrial caster, still supplied by Douglas Equipment from our Miami warehouse. Find the spec below — call (305) 888-3700 with the number for current pricing, availability, and the modern Colson equivalent if needed.
Specification
| Wheel diameter | 5" |
|---|---|
| Tread width | 1-1/2" |
| Load capacity | 400 |
| Wheel material | Polyurethane (Hi-Tech) |
| Wheel bearing | Roller |
| Load height | 6-3/16" |
| Swivel radius | 3-7/8" |
| Weight (lbs) | 3 |
| Series | Medium Duty (DECO legacy) |
Other variants of this part
This part number appears with the following alternate configurations in the legacy DECO catalog:
| Wheel diameter | Tread width | Load capacity | Wheel material | Wheel bearing | Load height | Swivel radius | Weight (lbs) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 5" | 1-1/2" | 400 | Phenolic | Roller | 6-3/16" | 3-7/8" | 2-3/4 |