DECO Caster · Heavy Duty
Caster Part Number I389725F
Legacy DECO industrial caster, still supplied by Douglas Equipment from our Miami warehouse. Find the spec below — call (305) 888-3700 with the number for current pricing, availability, and the modern Colson equivalent if needed.
Specification
| Wheel diameter | 5" |
|---|---|
| Tread width | 2" |
| Load capacity | 650 |
| Wheel material | Polyolefin |
| Optional bearings | Bronze, Delrin, Ball |
| Load height | 6-1/2" |
| Swivel radius | 3-29/32" |
| Weight (lbs) | 9 |
| Series | Heavy Duty (DECO legacy) |
Related Heavy Duty part numbers
Browse other casters in the same DECO series: