DECO Caster · Heavy Duty
Caster Part Number I728068G
Legacy DECO industrial caster, still supplied by Douglas Equipment from our Miami warehouse. Find the spec below — call (305) 888-3700 with the number for current pricing, availability, and the modern Colson equivalent if needed.
Specification
| Wheel diameter | 8" |
|---|---|
| Tread width | 3" |
| Load capacity | 2500 |
| Wheel material | Forged Steel or Ductile Iron |
| Optional bearings | Delrin |
| Load height | 10-1/2" |
| Swivel radius | 6-3/4" |
| Weight (lbs) | 36 |
| Series | Heavy Duty (DECO legacy) |
Other variants of this part
This part number appears with the following alternate configurations in the legacy DECO catalog:
| Wheel diameter | Tread width | Load capacity | Wheel material | Optional bearings | Load height | Swivel radius | Weight (lbs) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 8" | 3" | 4500 | Forged Steel or Ductile Iron | Delrin | 10-1/2" | 6-9/16" | 31-1/4 |
Related Heavy Duty part numbers
Browse other casters in the same DECO series: